tr

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

106
Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde ev taşımak oldukça masraflı ve yorucu bir süreçtir. Dolayısıyla kiralanan konutu iyi seçmek gerekir. Aksi takdirde beklemediğiniz sıkıntılardan ötürü yeni bir ev arayışına girmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum sizi fiziksel olarak bunaltacağı gibi bütçenizi de bozar. Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sizin için derledik.

Konutun Güvenli Olup Olmadığını Öğrenin

Fay hattında yer alan bir ülkede yaşıyoruz ve deprem gerçeğini kabul ederek barınmamız gerekiyor. Tutacağınız evin ve bulunduğu zeminin depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenin. Ayrıca ev kiralama öncesi güvenlik kamerası var mı diye inceleyin. Giriş katı tutacaksanız pencere parmaklıklarını kontrol edin. Eğer yoksa ev sahibinden kurdurmasını isteyin.

Evin Genişliğini Ölçün

Bu basit bir detay gibi görünse de önemlidir esasında. Kiralayacağınız evin genişliği yetersizse eşyalarınız içine sığmayabilir. Yeni eşyalarınız varsa ortada kalabilirler. Hane nüfusunuz konuta sığmayacaksa ileride sorun yaşayıp çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Ev kiralanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında eşyaların koyulacağı köşeler de vardır. Ölçüm yaparken kararınızı vermelisiniz.

Aidat ve Diğer Giderleri Öğrenin

Konut kiralamada düzenli yapılacak ödemeler tüketiciler için büyük önem arz ediyor. Mesela bazı sitelerin aidatları o kadar yüksek oluyor ki vatandaşlar masrafların altından kalkamayıp taşınmak zorunda kalabiliyorlar. Dolayısıyla ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler olarak belirteceğimiz bir diğer husus aidat ücretlerini öğrenmektir. Onun dışında apartman sakinleri olarak ortak ödenen başka aidatlar var mı diye bilgi alın.

Tesisat ve Diğer Arızalarını Araştırın

 Bir yerden bir yere ev taşımak her yönüyle masraflı bir iştir. Siz her ne kadar tüm giderleri hesaplayıp belli bir bütçe ayrışanız da sürpriz ödemeler çıkabilir. Bu tarz sıkıntılarla uğraşıp canınızı sıkmamak için evin tesisat, doğalgaz, elektrik gibi arızaları var mı diye tespit edin.

Ulaşım Durumunu İnceleyin

Özellikle büyük kentlerde ulaşım ve trafik büyük bir sıkıntıdır. Caddeye uzak bir yerde oturuyorsanız ve aracınız yoksa durağa yürümek zaman alır. Ayrıca oturacağınız ev merkezi yerlere uzak kalıyorsa trafik yüzünden gecikmeler yaşayabilirsiniz. Sınırlı sayıda toplu taşıma araçlarının olduğu yerlere gidip gelmek zor olacağı için ulaşım durumunu inceleyerek kararınızı verin.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Tuzcuoğlu Nakliyat
Tuzcuoğlu Nakliyat
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?